plp


Inteligentne rozwiązania (inteligentny dom)

Oznacza to wysoko zaawansowany technicznie system zarządzania domem, za pomocą nowoczesnej instalacji elektrycznej i elektronicznej, która całkowicie dopasowuje się do potrzeb i oczekiwań właściciela, ułatwiając mu jednocześnie codzienne życie.
Za pomocą czujników i detektorów system może reagować na wszystkie zmiany środowiska zachodzące wewnątrz jak i na zewnątrz budynku, co powoduje maksymalne zapewnienie komfortu, bezpieczeństwa i jego funkcjonalności oraz prowadzi do zminimalizowania kosztów eksploatacji domu (np. automatyczne sterowanie ogrzewaniem czy oświetleniem).
Inteligentną instalację można programować w dowolny sposób przypisując dowolne funkcje do włączników, pilotów czy telefonu. Za ich pomocą można sterować całą elektryką, klimatyzacją, ogrzewaniem, oświetleniem, zabezpieczeniami, alarmem, monitoringiem, sprzętem audio i video, w zaplanowany przez właściciela sposób.
Właściciel może również całkowicie kontrolować wszystkie powyższe systemy za pośrednictwem paneli dotykowych, komputera, jak również przez Internet, z każdego miejsca na Ziemi.
Można zaprogramować wszystko co będzie przez właściciela wymyślone i poprawi komfort użytkowania domu. Oprogramowanie można dowolnie modyfikować bez ingerencji w instalację, w zależności od potrzeb lub pomysłów właściciela. Architektura systemu pozwala na jego rozszerzenie o nowe urządzenia.

Nasz dom w standardzie ma rozprowadzoną instalację (okablowanie) pod inteligentny dom. Kilka szczegółów na ten temat poniżej.

Elastyczność

To użytkownik decyduje, gdzie chce zlokalizować sterowanie danym elementem systemu. Inteligentny budynek daje użytkownikowi możliwość zmiany funkcji i lokalizacji sterowania poszczególnych urządzeń w już eksploatowanym systemie. Dzięki temu jeśli po pewnym czasie lokator stwierdzi, że żyrandol w salonie chciałby włączać także z kuchni, wprowadzamy taką zmianę bez ingerencji w okablowanie czy lokalizację włączników — operacja ta ogranicza się do przeprogramowania systemu. Całość systemu sterowana za pomocą włączników oraz tabletu lub telefonu komórkowego.

Sterowanie oświetleniem

Podstawową funkcją sterowania instalacją inteligentnego budynku jest manipulowanie oświetleniem. Użytkownik może sterować w trybie załącz/wyłącz (on/off) lub w trybie ściemniania/rozjaśniania (regulacja natężenia światła). Ponadto może wydawać polecenia indywidualnie dla pojedynczych opraw oświetleniowych, dla ich grup oraz w sposób mieszany (np. pierwszy przycisk włącza/wyłącza wszystkie lampy w pomieszczeniu a kolejne regulują pojedyncze źródła). Sterowanie jest możliwe z dowolnego miejsca w domu.

Sterowanie ogrzewaniem

Inteligentny dom daje możliwość dokładnej regulacji temperatury w pojedynczych pomieszczeniach, niespotykaną w klasycznej instalacji grzewczej. W pojedynczych pokojach (lub strefach) rozmieszczane są czujniki temperatury, które wykorzystywane są przez system do regulacji zaworami grzewczymi. Użytkownik może ustawić temperaturę, gdy pomieszczenie jest wykorzystywane, niezależnie od nastaw temperatury dla pomieszczenia nieużywanego w danej chwili oraz temperaturę nocną. Ponadto może wybierać godziny, w których dane tryby mają obowiązywać. A przy wykorzystaniu czujników obecności, system jest zdolny do samodzielnego przełączania trybów “obecny/nieobecny”.

Sterowanie klimatyzacją

Dom inteligentny integruje sterowanie także klimatyzacją. Sterowanie odbywa się analogicznie do sterowania ogrzewaniem. Możliwy jest wpływ na rozległe instalacje oparte np. o wodę lodową, jak i na często spotykane w budownictwie jednorodzinnym splity. Zmiana parametrów odbywa się przy pomocy tych samych sensorów, co w wypadku ogrzewania.

Sterowanie roletami, zasłonami

Dzięki zastosowaniu odpowiednich urządzeń, możliwe jest (przy pomocy tych samych sensorów, które już sterują oświetleniem, ogrzewaniem i klimatyzacją) sterowanie pracą rolet zewnętrznych, żaluzji wewnętrznych, markiz czy zasłon. Zaprzęgnięcie inteligentnej instalacji do sterowania tymi elementami pozwala również na ich automatyczne otwieranie i zamykanie:

  • o określonych porach dnia,
  • w zależności od stopnia nasłonecznienia i temperatury w pomieszczeniu,
  • przy uwzględnieniu opadów i wiatru,
  • w sytuacjach nadzwyczajnych, jak pożar czy napad.

Sterowanie nagłośnieniem

Dom wyposażony w system inteligentnej instalacji nie tylko ułatwia codzienne życie, ale także wpływa na jego komfort. Dzięki wbudowanym w ściany głośnikom możesz delektować się muzyką wszędzie tam, gdzie masz na to ochotę, bez konieczności przenoszenia z pokoju do pokoju całej Twojej muzycznej biblioteki. Możesz słuchać też radia oraz plików MP3.

Symulacja obecności

Bardzo ciekawą a zarazem ogromnie przydatną funkcją jest symulacja obecności. Dzięki niej osoby obserwujące Twój dom, gdy Cię w nim nie ma, będą miały wrażenie, jakby ktoś tam przebywał. Twój dom symuluje Twoje zachowania, uwzględniając np. zapalanie i gaszenie oświetlenia w poszczególnych pomieszczeniach, odsuwanie i zasuwanie zasłon, uruchamianie fontanny w oczku wodnym.

Różne pory, różne zachowanie domu

System może pamiętać, że gdy idziesz w nocy do łazienki, jedno dotknięcie klawisza przy łóżku powinno rozświetlić przytłumionym światłem drogę do niej. Gdy bezpiecznie do niej trafisz, zastaniesz również przytłumione oświetlenie. Możesz oczywiście zmienić poziom jasności. Ten sam klawisz rano może uruchamiać w kuchni ekspres do kawy.

Nieskończone możliwości

Możliwości wykorzystania inteligentnej instalacji jest tyle, ile potrzeb. Możemy spełnić wszystkie Twoje oczekiwania wobec inteligentnego domu.